dla osób sprawujących opiekę nad dziećmi
dot. uprawnień w zakresie świadczeń zdrowotnych nadanych ustawą z dnia 4 listopada 2016 r.
o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem” (Dz.U. z 2023 r. poz. 1923)
Zgodnie z art. 47 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej i finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2024 r. poz. 146) lekarz podstawowej opieki zdrowotnej lub lekarz specjalista wystawia zaświadczenie potwierdzające ciężkie i nieodwracalne upośledzenie lub nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu, pozwalające na korzystanie wyłącznie z uprawnień w zakresie świadczeń zdrowotnych.
Zaświadczenie uprawnia dzieci do 18 roku życia do korzystania z wyrobów medycznych do wysokości limitu finansowania ze środków publicznych a o ilości zapotrzebowania decyduje lekarz wystawiający zlecenie. Ponadto pacjent posiadający w/w zaświadczenie może korzystać poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej. Uprawnienie to dotyczy wszystkich świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych w ramach podstawowej opieki zdrowotnej, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej oraz opieki szpitalnej. W całym procesie leczenia obowiązuje pierwszeństwo w korzystaniu z ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych co oznacza, że powinny być udzielane w dniu zgłoszenia a jeżeli jest to niemożliwe, to powinno być zrealizowane w innym terminie, poza kolejnością wynikającą z prowadzonej przez świadczeniodawcę listy osób oczekujących. W przypadku świadczeń ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS) świadczenie powinno zostać udzielone nie później niż w ciągu 7 dni roboczych od dnia zgłoszenia.
Prosimy o szczegółowe zapoznanie się z obowiązującymi w tym zakresie przepisami i korzystanie w trakcie sprawowania opieki nad dziećmi legitymującymi się w/w zaświadczeniem z powyższych uprawnień.